تست شدت استرس شغلی

تست شدت استرس شغلی

Health and Safety Executive (HSE) job stress questionnaire


پرسشنامه استرس شغلی HSE

تست شدت استرس شغلی

Health and Safety Executive (HSE) job stress questionnaire


پرسشنامه استرس شغلی HSE

 • 35
  تعداد سؤال‌ها
 • 15 دقیقه
  زمان اجرا
 • 12116
  تعداد اجرا
 • 35
  تعداد سؤال‌ها
 • 15 دقیقه
  زمان اجرا
 • 12116
  تعداد اجرا
هدف

ارزیابی میزان استرس شغلی در هفت حیطه

مبلغ آزمون بعد از پاسخ به سؤالات (و قبل از نمایش خروجی آزمون) از شما دریافت خواهد شد. توجه : درصورت تمایل می‌توانید هم‌اکنون نسبت به اشتراک خود در سایت اقدام نمایید (از طریق منوی کاربری - خرید اشتراک). دراینصورت با اجرای همه‌ی آزمون‌های سایت تا پایان اشتراک، از شما مبلغی بابت آن دریافت نخواهد شد.

کار بخش جدایی‌ناپذیر زندگی انسان است و البته برای اغلب انسان‌ها امری خوشایند تلقی می‌شود، چراکه از یک‌سو منابع مالی بیشتری را در اختیار شخص شاغل قرار می‌دهد و از سوی دیگر، برخی نیاز‌های روحی و شخصیتی وی نظیر داشتن تحرک روانی و بدنی و روابط اجتماعی و نیز احساس خود ارزشمندی را ارضا می‌کند.

مسیله استرس شغلی غالباً با مفهوم چالش اشتباه گرفته می‌شود، اما این مفاهیم یکسان نیستند. چالش به لحاظ جسمی و روانی انرژی‌بخش است و به افراد انگیزه می‌دهد تا مهارت‌های جدیدی را بیاموزند و در شغلشان ترقی کنند. وقتی افراد بر چالشی غلبه می‌کنند، احساس رضایت دارند و این احساس برای کار سالم و ثمربخش تعیین‌کننده است؛ بنابراین وقتی می‌شنوید: «کمی استرس برایت خوب است»، غالباً منظورشان چالش است. در مقابل استرش شغلی یک بیماری مزمن تلقی می‌شود که درنتیجه شرایط سخت کاری به وجود آمده و بر روی عملکرد فردی و سلامت جسمی و ذهنی فرد تأثیر می‌گذارد. استرس نقشی اساسی در مشکلات مزمن سلامتی مانند بیماری‌های قلبی- عروقی، اختلالات عضلانی- اسکلتی، مشکلات سلامت روان همچون افسردگی و اضطراب و جراحت‌های محل کار ایفا می‌کند.

پرسشنامه‌های مختلفی به‌منظور ارزیابی ذهنی استرس به دنیا معرفی‌شده‌اند، سازمان بهداشت جهانی برای ارزیابی استرس درزمینه شغلی، ابزار ارایه‌شده از سوی سازمان اجرایی بهداشت و ایمنی انگلستان (HSE) را ابزاری معتبر معرفی می‌کند. پرسشنامه استرس شغلی موسسه سلامت و ایمنی (HSE) دارای 35 سؤال بوده و میزان کیفیت شغل افراد را در هفت حوزه شامل تقاضا، کنترل، حمایت همکاران، حمایت مدیریتی، روابط، نقش و تغییر ارزیابی می‌کند. این آزمون در ایران نیز مورد هنجاریابی قرارگرفته و از اعتبار و روایی بالایی برخوردار است.

شاخص‌های اندازه‌گیری (مقیاس‌ها)
اجرای آزمون لیست آزمون‌ها