تست MBTI

تست MBTI

Myers-Brigges Type Indicator


مقیاس ابعاد شخصیتی مایرز – بریگز

تست MBTI

Myers-Brigges Type Indicator


مقیاس ابعاد شخصیتی مایرز – بریگز

 • 87
  تعداد سؤال‌ها
 • 25 دقیقه
  زمان اجرا
 • 39
  تعداد اجرا
 • 87
  تعداد سؤال‌ها
 • 25 دقیقه
  زمان اجرا
 • 39
  تعداد اجرا
هدف

این آزمون بر مبنای نظریه تیپ شناسی یونگ ساخته شده و شانزده تیپ ترکیبی شخصیت را مورد ارزیابی قرار می دهد. هدف از طراحی آن، اندازه‌گیری ترجیحات فرد در فهم دنیا و چگونگی تصمیم‌گیری است. یکی از کاربردهای مهم تست MBTI، بهره گیری از آن در انتخاب رشته و شغل است.

آزمودنی گرامی به یاد داشته باشید اولین پاسخی که به ذهن شما تداعی می شود معمولا درست ترین پاسخ می باشد. گفتنی است که همه تیپ های شخصیتی به یک اندازه ارزشمند هستند. هیچ تیپ شخصیتی بهتر یا بدتر نیست، تیپ شخصیتی افراد بیانگر میزان هوش آنها نیست؛ اما روانشناسان با توجه به تیپ شخصیتی اشخاص، می‌فهمند که چه عواملی به آنها انگیزه می دهند و در شرایط گوناگون چه رفتار و واکنش هایی خواهند داشت. پاسخ‌های شما به سؤالات محرمانه است و به‌ جز سنخ شخصیتی کلی، سایر اطلاعات در دسترس هیچ فرد دیگری قرار نخواهد گرفت. MBTI فقط رفتارهای معمول و به هنجار را می سنجد و ربطی به‌ سلامت روان یا بیماریابی ندارد.
 

مبلغ آزمون بعد از پاسخ به سؤالات (و قبل از نمایش خروجی آزمون) از شما دریافت خواهد شد. توجه : درصورت تمایل می‌توانید هم‌اکنون نسبت به اشتراک خود در سایت اقدام نمایید (از طریق منوی کاربری - خرید اشتراک). دراینصورت با اجرای همه‌ی آزمون‌های سایت تا پایان اشتراک، از شما مبلغی بابت آن دریافت نخواهد شد.

آزمون «MBTI» را از روی تیوری‌های تیپ شخصیتی گرفته‌اند که اولین بار توسط کارل گوستاو یونگ در کتاب تیپ‌های شخصیتی بیان شد. به اعتقاد یونگ چهار تابع روان‌شناختی اصلی وجود دارد که ما جهان را بر اساس آن‌ها درک می‌کنیم: احساس، شهود، حس و تفکر. بیشتر اوقات یکی از این چهار تابع بر دیگران چیرگی دارد. گسترش‌دهندگان اول روش شناخت شخصیت، کاترین کوک بریگز و دخترش، ایزابل بریگز مایرز بودند که کارهای یونگ را به‌طور گسترده موردمطالعه قراردادند و این آزمون را طراحی کردند. آن‌ها این آزمون را ابتدا در طی جنگ جهانی دوم بدین منظور طراحی کردند تا بتوانند مناسب‌ترین شغل را برای زنانی که در صنعت نظامی کار می‌کردند، پیدا کنند. سؤال‌های ابتدایی گسترش یافتند تا اینکه سال‌ها بعد با عنوان آزمون شخصیت مایرز-بریگز منتشر شدند.
 

کاترین بریگز که هیچ‌گونه آموزشی در روان‌شناسی ندیده بود، در اوایل قرن بیستم به پرورش و تدوین سنخ شناسی خاص خود پرداخت. او هنگامی‌که ترجمه انگلیسی سنخ‌های روانی تألیف کارل یونگ (1993) را خواند، مفاهیم وی را کاملاً مشابه خود، اما بسیار سازمان‌یافته‌تر یافت. بریگز از ساخت سنخ شناسی خودش چشم پوشید و به جای آن، به کار بر روی نظام قابل‌فهم‌تر یونگ پرداخت. وی به همراه دخترش، ایزابل بریگز مایرز، یک پرسشنامه روانی برای اندازه‌گیری این سنخ‌ها ابداع نمود. در 1956، خدمات آزمون‌های پرورشی (ETS) با چاپ ابزار این دو نفر و در وهله اول با مقاصد پژوهشی، موافقت کرد. در عرض یک دوره تقریباً بیست ساله، این ابزار به یک وسیله پژوهشی رایج و عام در میان پژوهشگران ETS و پژوهشگران بیرونی و مستقل مبدل شد. سرانجام در 1975، ETS تدوین و ساخت این ابزار را به انتشارات روان شناسان مشاوره منتقل کرد و در آنجا امکان آن وجود داشت که از ابزار مزبور به دو صورت پژوهشی و بالینی استفاده شود.

MBTI  یک مقیاس است نه یک امتحان. انتخاب از بین گزینه‌ها تحمیلی است و یکی را می بایست انتخاب کنید. هیچ جواب درست یا غلطی وجود ندارد. هنگام پاسخ دادن به سولات به این مسیله فکر کنید که در هر یک از موارد در شرایطی که فشاری بر روی شما نیست کدام‌یک را ترجیح می‌دهید. به خودتان فکر کنید، آن‌هم خارج از نقش های شغلی یا خانوادگی ای که بر عهده‌ دارید. به این صورت که معمولا کدام پاسخ یا عمل به شما نزدیک تر است؟ یا این که کدام پاسخ توصیف نزدیک تری از اعمال و احساسات شما به دست می­‌دهد؟ نکته مهم: به همه سوالات پاسخ دهید تا امکان ارایه تیپ شخصیتی فراهم شود.
 

آزمون‌های شخصیت ابزاری قدرتمند برای شناخت خود و درک بهتر از نقاط ضعف و قوت هستند. یکی از شناخته‌شده‌ترین و پرکاربردترین آزمون‌های شخصیت، «MBTI» می‌باشد. «MBTI» به شما کمک می‌کند تا خودتان را بهتر بشناسید و بدانید برای انجام چه مجموعه کارهایی مناسبید. همچنین این نوع تیپ‌شناسی به شما کمک می‌کند تا در برقراری روابط مؤثر، بهبود رابطه عاطفی، مدیریت اختلافات، رشد کسب‌وکار، فروش، رهبری و مدیریت، موفقیت بیشتری کسب کنید. این آزمون به جهت برنامه‌ریزی مسیر شغلی و تغییر مسیر شغلی، ازدواج، مصاحبه استخدامی، تحلیل تصمیم گیریها، تولید و تنظیم محتوا برای انواع مخاطب در استراتژی محتوا و متقاعدسازی و مذاکره به‌وفور در سراسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 

مطالعه تیپ‌های شخصیتی تا حدود زیادی مدیون یافته‌های «کاترین بریگز» و دختر او «ایزابل بریگز مایرز» است. «مایرز و بریگز» با توجه به مفاهیم نظری روانشناس شهیر «کارل یونگ»، کارشان را شروع نمودند و بعد با بسط دادن آن، امکان استفاده عملی از آن را میسر ساختند. «MBTI» شخصیت را در چهار مقیاس ارزیابی می‌کند که عبارت‌اند از:

 • درون‌گرایی و برونگرایی: دنیای مورد ترجیح شما چیست؟ آیا ترجیح می‌دهید بر دنیای درونی خودتان متمرکز باشید؟ یا تمرکز بر دنیای بیرونی را ترجیح می‌دهید؟
 • حسی بودن و شهودی بودن: آیا صرفاً بر روی همان اطلاعاتی که دریافت می‌کنید متمرکز می‌شوید؟ ‌ یا اینکه اطلاعات و تفسیرها و معانی موردنظر خود را بر آن می‌افزایید؟
 • منطقی بودن یا احساسی بودن: در زمان تصمیم‌گیری، آیا منطق را در اولویت قرار می‌دهید یا اینکه افراد و احساسات را در تصمیم خود دخیل می‌کنید؟
 • قضاوت گرا و ادراکی: در رفتارها و برخوردها و تصمیم‌ها و انتخاب‌ها، آیا بر اساس اطلاعات در دسترس عمل می‌کنید یا همیشه ترجیح می‌دهید تا حد امکان صبر کنید تا اطلاعات بیشتری گردآوری کنید؟

شاخص‌های اندازه‌گیری (مقیاس‌ها)
اجرای آزمون لیست آزمون‌ها