اختلال خواندن- فرم معلم

اختلال خواندن- فرم معلم

Dyslexia Symptoms Checklist


چک لیست بررسی نشانگان نارساخوانی

اختلال خواندن- فرم معلم

Dyslexia Symptoms Checklist


چک لیست بررسی نشانگان نارساخوانی

 • 27
  تعداد سؤال‌ها
 • 20 دقیقه
  زمان اجرا
 • 13
  تعداد اجرا
 • 27
  تعداد سؤال‌ها
 • 20 دقیقه
  زمان اجرا
 • 13
  تعداد اجرا
هدف

غربالگری دانش آموزان دچار اختلال خواندن (نسخه معلم)

خواندن یکی از فعالیت‌های مهم و بسیار هوشمندانه‌ای است که کودک در طول زندگی خود خواهد آموخت. این مهارت برای دنیای امروز امری ضروری است و اشکال در آن مانع بزرگی برای موفقیت در بزرگسالی است.

نارساخوانی یا اختلال خواندن یکی از مشکلات شایع و زیرمجموعه‌ی اختلالات یادگیری است. این اختلال ترکیبی از بد کارکردی‌ها و مشکلاتی است که فرایند یادگیری را در یک یا چند زمینه ازجمله خواندن، نوشتن و هجی کردن در سنین کودکی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این اختلال ممکن است با مشکلاتی در زمینه‌های سرعت پردازش، حافظه کوتاه‌مدت، توالی، ادراک دیداری/ شنیداری، زبان گفتاری و مهارت‌های حرکتی نیز همراه باشد.

ازآنجایی‌که این مشکلات در کودکان پیش‌دبستانی و سنین دبستان رو به افزایش است، استفاده از روش‌های مناسب برای تشخیص زودهنگام و ارائه برنامه‌های درمانی مؤثر امر بسیار مهمی است. چراکه متأسفانه تا مدت‌های طولانی دانش‌آموزانی را که در یادگیری یک یا چند درس مشکلات جدی داشتند، برچسب کودکان کم‌هوش و تنبل می‌زدند که هیچ‌کدام صحیح نیست. درواقع این کودکان به‌واسطه مشکلی که در خواندن دارند، نمی‌توانند کتاب‌های درس علوم، ریاضی و امثال آن را بخوانند و بنابراین در آن درس‌ها با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

چک‌لیست علائم نارساخوانی، ابزاری مناسب در اختیار معلمان و مربیان مدارس قرار می‌دهد تا در زمانی کوتاه و دقت بالا، کودکانی که مشکوک به اختلال خواندن هستند را شناسایی و برای ارزیابی دقیق‌تر به متخصص کودک ارجاع دهند.

والدین گرامی، لطفاً این آزمون را با کمک معلم فرزند خود تکمیل کنید.

شاخص‌های اندازه‌گیری (مقیاس‌ها)
اجرای آزمون لیست آزمون‌ها