استرس یا فشار روانی چیست؟

 • 185

همه‌ی ما از احساس ناخوشایند استرس آگاهیم؛ اما توضیح اینکه دقیقاً تعریف استرس یا فشار روانی چیست، کار آسانی نیست. وقتی ما جملاتی مانند «شرایط پر استرسی است» یا «فشار روانی زیادی تحمل میکنم» را بکار می‌بریم شاید منظورمان:

 • موقعیت‌ها یا وقایعی باشد که ما را به شدت تحت فشار قرار می‌دهد- برای مثال، مواقعی که مسئولیت‌های زیاد و طاقت‌فرسایی داریم که باید انجام دهیم یا روبرو شدن با شرایطی که کنترل زیادی بر اتفاقاتی که می‌افتند نداریم.
 • واکنش ما به تحت فشار بودن- احساسی که ما در هنگام تجربه فشار زیاد و دشواری کنار آمدن با آن پیدا می‌کنیم.

برای موضوع استرس یا فشار روانی تعریف پزشکی وجود ندارد و متخصصین سلامت، اتفاق نظری در مورد اینکه استرس علت مشکلات است یا نتیجه‌ی آن، ندارند؛ بنابراین این مسئله می‌تواند، جست و جوی دلایل بروز استرس و یافتن راه حل برای آن را کمی دشوار کند. با وجود این تعریف شما از فشار روانی هرچه که باشد، همواره قادر هستید فشار روانی را بهتر مدیریت کنید، با استفاده از:

 • مدیریت فشارهای محیطی تا با شرایط پر استرس کمتر مواجه شوید.
 • رشد تاب آوری هیجانی تا با موقعیت‌های سخت بهتر کنار بیایید.
 • آیا استرس یا فشار روانی یک مشکل سلامت روانی است؟

  تجربه فشار روانی یک بخش طبیعی از زندگی است. در واقع استرس به شما قدرت می‌دهد تا بهتر با مشکلات مواجه شوید و انگیزه‌ی شما را برای اقدام در جهت حل یک موضوع بیشتر می‌کند؛ اما چنانچه استرس به حدی زیاد باشد که اغلب شما را از پای در می‌آورد، می‌تواند زنگ خطری برای سلامت روان باشد. استرس یک تشخیص روان‌پزشکی نیست؛ اما به دو شکل رابطه‌ی تنگاتنگی با سلامت روان دارد:

 • استرس زیاد می‌تواند منجر به مشکلات سلامت روانی شود یا مشکلات کنونی را بدتر کند. برای مثال، اگر شما اغلب در مدیریت استرس دچار مشکل هستید، ممکن است این موضوع شما را در ابتلا به اضطراب و افسردگی مستعدتر کند.
 • مشکلات سلامت روان می‌توانند ایجاد استرس کنند. کنار آمدن با علائم روزانه مشکلات سلامت روان، شرایط درمانی و ملاقات با متخصصان، خود می‌تواند منبعی برای تشدید استرس باشد.
 • در واقع تجربه هر یک از حالات می‌تواند آغاز یک سیکل معیوب باشد و تشخیص اینکه کجا استرس پایان می‌یابد و مشکل سلامت روانی شروع می‌شود را دشوار کند.

  ** هرگاه دچار استرس می‌شوم، احساس می‌کنم که در آستانه‌ی فروپاشی هستم.**

  چرا استرس یا فشار روانی بر جسم من اثر می‌گذارد؟

  شاید متوجه شده باشید که اولین سرنخ‌های بروز استرس، نشانه‌های جسمی هستند؛ مثل خستگی، سردرد یا ناراحتی معده.

  چنین تجربه‌ای می‌تواند به این دلیل باشد که وقتی استرس را به شکل هیجان احساس می‌کنیم، بدن شروع به ترشح هورمون‌های کورتیزول و آدرنالین می‌کند. این عمل، شیوه‌ی خودکار بدن برای مقابله با تهدید است (که به آن پاسخ «جنگ یا گریز» هم میگویند)؛ بنابراین چنانچه شما اغلب دچار استرس یا فشار روانی هستید، به احتمال زیاد سطح بالایی از این هورمون‌ها در بدن شما وجود دارد که باعث می‌شود، به لحاظ جسمی احساس ناخوشی کنید و در طولانی مدت سلامتی شما به خطر بیفتد.

  ** نمی‌توانم بخوابم. همیشه عصبی هستم. کوچک‌ترین موضوعی می‌تواند من را عصبانی کند یا به گریه بیندازد.**

اشتراک گذاری
قبلی
بعدی

مطالب مرتبط