مهارت‌های فرزند پروری در حوزه نوجوانان

  • 57

امروزه فرزند پروری تبدیل به فرایند چالش‌برانگیزی شده است. اگر شما هم از آن دسته والدینی هستید که زمان کم و استرس بالایی دارید و همزمان دنبال تکنیک های عملی برای تعامل بهتر با نوجوان خود هستید، این کتاب کمک زیادی به شما خواهد کرد. با کمک این کتابچه، شما می‌توانید به خوبی از روش‌های کارآمدتری برای تأثیر گذاشتن و نزدیک شدن به فرزندتان استفاده کنید. در این کتاب که شامل مجموعه تکنیک های مختص والدین دارای نوجوان می‌باشد، می‌توانید به سرعت 7 تکنیک موثر برای مدیریت و کاهش رفتارهای مشکل‌آفرین را بیاموزید. این کتابچه­ی راهنما با استفاده از نمونه‌های متعدد، شما را گام به گام تا حل نهایی مشکلات رایج و برجسته نوجوانان به وسیله‌ی راه‌حل‌های درست همراهی می‌کند.

تمام مفاهیم مورد بررسی  بر اساس اصول نظریه‌های رفتاری و یادگیری بوده و دارای یک پیشینه خوب حاکی از تأثیرگذاری این نظریات در رفتار است. تمام مطالب این کتابچه در جمله‌بندی‌های ساده و کاربردی مطرح‌شده‌اند. ضمناً این تکنیک ها زمانی موثرتر خواهند بود که به طور مداوم و توسط هر دو والد و یا دیگر مراقبینی که در ارتباط بیشتری با نوجوان هستند (مثل پدربزرگ یا معلم) برای تعامل با نوجوان به کار گرفته شوند.

 

پیش از شروع، بیان این تذکر برای والدین مهم است: بسیاری از والدین قبل از اینکه تکنیک های جدید رفتار با نوجوان را بیاموزند، علاقه دارند بدانند که چه کارهایی را  نباید در برخورد با نوجوانان خود انجام بدهند. در حقیقت 3 تهدید مشترک بر سر راه فرزند پروری مثبت وجود دارد. لطفاً به این 3 نکته خوب توجه کنید:

  • نگذارید فرزندتان از شما امتیاز بگیرد (باج‌گیری).
  • با فرزندتان معامله نکنید (گروکشی).
  • اجازه ندهید به امتناع از اجرای قوانین خو بگیرند.

باج‌گیری در واقع نوعی درخواست پاداش یا گرفتن امتیاز (همراه با نوعی از تهدید به شکل علنی یا ضمنی در صورت نگرفتن امتیاز) عنوان شده است. نوجوانان اکثراً سعی می‌کنند با اعمال زور و یا ایجاد ترس در والدین خود آنچه را می‌خواهند دریافت کنند؛ که شامل رفتارهایی است از قبیل اوقات تلخی طولانی تا زمانی که والدین به تقاضای آن‌ها عمل کنند یا گاهی تهدید به خشونت یا خودآزاری. برخی دیگر از نوجوانان نیز با عدم تبعیت از انجام مسئولیت‌های ضروری و یا وظایف خود مانند نوشتن تکالیف مدرسه، دست به تهدید والدین می‌زنند. گاهی این تهدیدها ممکن است مبهم باشند: «بهتره اجازه بدید من برم به سینما وگرنه بعداً پشیمون می شید!».

عادت به رفتار باج‌گیری می‌تواند روابط خانوادگی، رشد اخلاقی و در کل آینده کودک را به مخاطره بیندازد، چرا که جهان واقعی این رفتار را تحمل نمی‌کند. نوجوانانی که این رفتار را از کودکی و به اشکال خفیف‌تری نشان می‌دهند، معمولاً در طی زمان این رفتار در آن‌ها شدت می‌یابد. ممکن است برخی والدین چنین تصور کنند که برای رسیدگی به این رفتار در نوجوان خود خیلی دیر شده یا این کار بسیار دشوار است. با این حال عدم رسیدگی به باج‌گیری در نوجوان تنها تقویت عدم تعادل قدرت، درد و رنج بیشتر و افزایش خطر برای آینده بچه‌ها را به دنبال خواهد داشت. این کتاب سعی می‌کند به والدین برای مقابله با امتیاز گیری فرزندشان در سطوح مختلف کمک کند.

گروکشی یک استراتژی مشترک بین والدین و نوجوانان است. در نوجوان گروکشی به این شکل است که برای انجام یک رفتار مورد پسند والدین، پیشاپیش یک درخواست می‌کنند؛ به عبارت دیگر، آن‌ها می‌گویند «فلان چیز را به من بدهید تا آنچه می‌خواهید را انجام دهم!»؛ بنابراین به جای گرفتن خواسته‌ی خود با تهدید و یا ارعاب، والدین را تحریک می‌کنند. نوجوانانی که از این استراتژی استفاده می‌کنند، انگیزه‌ی خود را برای تلاش در انجام وظایفی که بر عهده‌ی آنان گذاشته‌شده به سرعت از دست می‌دهند و به طور کلی یاد می‌گیرند برای به دست آوردن نیازهای خود به جای تلاش کردن، از صحبت کردن «بده بستانی» استفاده کنند. واضح است که این یک الگوی خطرناک رفتاری است و می‌تواند به شکست در انجام برخی از مسئولیت‌های اساسی منجر شود، ضمناً این سازوکار در نهایت به عزت نفس پایین و تجربه درد و رنج فراوان منجر خواهد شد. والدین باید این رفتار را در همان مراحل اولیه شناسایی کنند. به طور کلی هر زمان کودک تلاش کرد تا شرایط دادن پاداش یا امتیاز را به والدین دیکته کند، به محدوده‌ی رفتار گروکشی وارد شده است.

استفاده از گروکشی در والدین سبک متفاوت دیگری نیز دارد، به این صورت که والدین چیزی را برای فرزندشان تهیه می‌کنند و بعد از وی می‌خواهند برای جبران و قدردانی تلاش بیشتری در انجام خواست‌های آن‌ها بکنند. معمولاً وقتی والدین در استفاده از تکنیک های دیگر شکست می‌خورند، برای مجاب کردن فرزند خود، سعی می‌کنند به وی رشوه دهند. این عمل که ناشی از درماندگی است به ندرت نتایج پایداری خواهد داشت و معمولاً نوجوان به سمت رشوه‌گیری یا باج‌گیری بیشتر سوق پیدا می‌کند. باز هم تکرار می‌کنیم که در این کتاب گزینه‌های سالم تری برای حل این مشکلات به والدین ارائه خواهد شد.

امتناع از اجرای قوانین (روندی که در آن نوجوان یاد می‌گیرد از پیروی از قوانین والدین خودداری کند) به دو صورت رخ می‌دهد. اول، کودک والدین خود را آموزش می‌دهد تا برای فرار از مسئولیت‌ها از آن‌ها مجوز بگیرد و به طور پنهانی از آن‌ها باج‌گیری کند. آن‌ها با سر و صدا راه انداختن کاری می‌کنند که والدین از پیگیری اجرای دستوراتشان منصرف شوند یا آن‌ها را متقاعد می‌کنند که اجرای دستورات باعث آسیب به آن‌ها می‌شود و از اجرای خواست‌ها عاجز هستند؛ به مرور زمان والدین عدم رعایت قوانین را قبول می‌کنند و از نوجوان، تعهد به هیچ مسئولیتی را انتظار ندارند. همچنین در این فرآیند نوجوان نیز یاد می‌گیرد با فرار کردن از زیر بار مسئولیت‌ها احساس رضایت فوق‌العاده‌ای را تجربه کند و از پیگیری دستورات امتناع کند. در این کتاب روش‌های اینکه چگونه نوجوانان دستورات والدین را به رسمیت بشناسند تا از این روند مخرب جلوگیری شود، آموزش داده خواهد شد.


اشتراک گذاری
قبلی
بعدی

مطالب مرتبط